Realme Neo 8 Price in Pakistan
Realme Neo 8
Rs. 154,899
Coming Soon
Colors
Realme Neo 8 Price & Specifications
| Release Date | 11-12-2024 |
| SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Phone Dimensions | 162.6 x 76.4 x 8.6 mm |
| Phone Weight | 213 g |
| Operating System | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1264 x 2780 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Crystal Armor glass |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | No |
| Type | Si/C 7000 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
Realme Neo 8 price in Pakistan is 154,899 PKR. Realme Neo 8 is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Realme Neo 8 launched with impressive color options Black,Blue,Silver. Realme Neo 8 phone weighs only 213 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme Neo 8 is set up with a 50 MP + 8 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) and Immortalis-G720 MC12 ensure the smooth performance of Realme Neo 8. The Display of Realme Neo 8 supports Resolution up to 1264 x 2780 pixels and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 inches. Mobile battery capacity is Si/C 7000 mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme Neo 8 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme Neo 8 Availability
| Expected Price: | Rs. 154,899 |
| Release Date: | December 11, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Realme Neo 8 Price and Specs
| Realme Neo 8 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 154,899 |